Nie musisz być ani blacharzem, ani dekarzem, aby zajmować się obróbką blachy. Jeżeli uwielbiasz majsterkować i uważasz się za złotą rączkę, to w Twojej skrzynce z narzędziami powinny znaleźć się nożyce do cięcia blachy. Dowiedz się, czym się charakteryzują, jakie są dostępne rodzaje i na co zwracać uwagę podczas robienia zakupów.
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o profesjonalnych nożycach do blachy
Czym właściwie są nożyce dźwigniowe do blachy? To nożyce, które składają się z główki (części z ostrzami) oraz rękojeści. Między tymi elementami znajduje się natomiast złącze, które tworzy dźwignię. Należy jednak zaznaczyć, że ten rodzaj narzędzia może być jednodźwigniowy lub dwudźwigniowy. W pierwszej wersji bardzo łatwo o precyzyjne cięcie, jednak początkujący mogą mieć trudności w obsłudze nożyc. Natomiast w drugim przypadku posługiwanie się narzędziem nie jest trudne, ale efekt końcowy charakteryzuje się mniejszą starannością.
Ostrza nożyc do cięcia blachy mogą także różnić się kierunkiem cięcia:
- od lewej do prawej,
- od prawej do lewej,
- na wprost.
Dodatkowo wyróżnia się nożyce do blachy ręczne profesjonalne o różnym wykończeniu – ząbkowanym lub gładkim. Mając swój własny egzemplarz nożyc, możliwe jest cięcie blachy płaskiej, trapezowej czy falistej. Ostrze o odpowiednio wysokiej twardości poradzi sobie z cięciem każdego materiału – bez względu na to, czy będzie to aluminium, czy stal nierdzewna. Jak jednak rozpoznać tą prawidłową ostrość? Wszystkie dostępne w sprzedaży nożyce do blachy falistej posiadają oznaczenie HRC, które oznacza ich twardość. Najbardziej pożądana przez fachowców jest twardość 65 HRC, którą mają nożyce wyprodukowane ze stali HSS. Jeśli jednak nie potrzebujesz aż tak ostrego narzędzia, to z powodzeniem możesz zdecydować się na nożyce zrobione ze stali narzędziowej (56 HRC), stopowej (59 HRC) lub specjalnej (61 HRC).
Oczywiście każda para nożyc może być przystosowana do cięcia materiału o innej grubości. Przykładowo: nożyce do blachy Erdi D27A zostały stworzone do cięcia blachy stalowej o grubości do 1,5 mm lub blachy nierdzewnej do 1,0 mm; natomiast maksymalna grubość blachy ocynkowanej w przypadku nożyc Rostex 2325 to 1,3 mm. Początkujący majsterkowicze powinni więc zdecydować się na zakup najbardziej uniwersalnego modelu. Dodatkowo kupując nożyce do cięcia blachy trapezowej, warto zwrócić uwagę na to, aby były one wyposażone w wygodną rękojeść, która umożliwi nie tylko bezpieczne, ale i komfortowe wycinanie.
O tym pamiętaj podczas zakupów
Jeżeli zamierzasz kupić swoje pierwsze nożyce do blachy ręczne profesjonalne, powinieneś wiedzieć, na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę. W sprzedaży dostępne są bowiem produkty kosztujące od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Warto więc uwzględnić swoje potrzeby i sprawdzić właściwości nożyc, aby dokonać właściwego wyboru.
Powinieneś więc dowiedzieć się:
- w jakim kierunku będą ciąć nożyce,
- czy są to nożyce lewe czy prawe,
- czy są to profesjonalne nożyce do blachy jedno- czy dwudźwigniowe,
- jaka jest krawędź ostrza,
- jaka jest twardość HRC,
- czy ostrza są indukcyjnie hartowane (dzięki temu dłużej będziesz cieszyć się ich prawidłową pracą).
Rozmaite modele nożyc (z dokładnymi opisami ich właściwości) znajdziesz w sklepie Centrum Izolacji, np. nożyce do blachy Erdi, Rostex czy Wiss. Jeśli masz wątpliwości, który egzemplarz nożyc wybrać, skonsultuj się ze sprzedawcą. Gdy przedstawisz mu swoje potrzeby, na pewno pomoże Ci wybrać pasujący do nich model nożyc.